پردازنده 28 هسته‌ای اینتل معرفی شد

چهل سال بعد از عرضه پردازنده تاریخ ساز 8086، سخت افزاری که استفاده فراگیر از معماری x86 را کلید زد، اینتل از نسخه محدود این پردازنده، تحت عنوان Core i7-8086K رونمایی کرده است. این چیپ نسل هشتمی فرکانس توربویی معادل 5 گیگاهرتز دارد و با سرعت کلاک پیش فرض 4 گیگاهرتز به دست مشتریان می رسد.

این پردازنده قرار است تا سه روز دیگر، یعنی درست در روز سالگرد 40 سالگی 8086 روانه بازار شود. از آن جایی که این پردازنده در خانواده K قرار گرفته، Core i7-8086 با ضریب مولتی‎پلایر باز از راه می رسد و برای اوورکلاک و دستیابی به سرعت های بسیار بالاتر آمده است. برای اینکه هیجان به اوج خود برسد، اینتل وعده ارائه رایگان 8086 عدد پردازنده i7-8086K داده؛ اما هنوز قیمت آن را مشخص نکرده است.

گذشته از مدل محدود این پردازنده، اینتل از فرصت خود در نمایشگاه کامپیوتکس 2018 استفاده کرد تا نمایشی کوتاه از پردازنده ای 28 هسته ای داشته باشد که اواخر امسال عرضه می شود. اینتل به صورت کامل از تکنولوژی و معماری این پردازنده مرموز پرده برنداشته، اما یکی از سخنگویان کمپانی می گوید باید منتظر پردازنده ای تک سوکت به همراه 28 هسته با فرکانس 5 گیگاهرتز باشیم. اینتل همچنین مدعی شد که این پردازنده در تست تک هسته ای، نمره خارق العاده 7334 را در بنچمارک Cinebench دریافت کرده است.

کمپانی مورد اشاره می گوید این پردازنده را به محصولی واقعی و تجاری تبدیل خواهد کرد و اگر موفق به تحقق این کار برای مشتریان پی سی و ورک استیشن ها شود، قطعاً از AMD در نبرد چند هسته ای جلو می افتد. چیپ های AMD Threadripper هم اکنون 16 هسته و 32 رشته دارند و اینتل هم پیشتر از Core i9 Extreme با 18 هسته رونمایی کرده. پردازنده 18 هسته ای اینتل با قیمت 1999 دلار فروخته می شود و به همین خاطر می توان فرض را بر این گذاشت که پردازنده 28 هسته ای مورد انتظارش، به مراتب گران تر از 2 هزار دلار خواهد بود.